logo
Çağrı Merkezi;
(0312) 814 26 24
Bize Yazın;
akel@akeltur.com

Turizmcilerin yeni alternatifi Malatya-Elazığ

                TÜRSAB, Malatya Valiliği, Elazığ Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Elazığ Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı ve bazı sivil toplum örgütleri desteğinde TÜRSAB üyesi Ankaralı acente yöneticileri Malatya ve Elazığ’daki turistik yerleri gezdi. Her iki ilin vali ve belediye başkanları ile bir araya gelen TÜRSAB heyeti turizmin bölgede nasıl canlandırılabileceği ile ilgili görüş alışverişinde bulundu. Toplamda dört gün süren tur boyunca yerel yöneticiler ve Fırat Kalkınma Ajansı yetkililerinden bilgi alan heyet iç turizm pazarında yeni destinasyonlar oluşturmak için önemli verilere ulaştı.


            TÜRSAB heyeti adına açıklamada bulunan Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Disiplin Kurul Başkanı Kılıçarslan Karapıçak, Malatya ve Elazığ’ın iç turizm pazarında önemli bir alternatif destinasyon oluşturabileceğini söyledi. Karapıçak, TÜRSAB heyeti olarak Fırat Kalkınma Ajansı öncülüğünde düzenlenen programda önemli veriler elde ettiklerini ifade ederek, ‘Elde ettiğimiz veriler ışığında arkadaşlarımızla birlikte yeni destinasyonlar konusunda çalışma yaparken bu iki ilimizden davet aldı. Kendileri ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde bu dört gün süren program gerçekleşti. Son derece verimli olduğunu düşündüğümüz bu iş gezisini en kısa sürede iç pazara daha güçlü biçimde katmak istiyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalarımıza başlıyoruz’ şeklinde konuştu.

            Karapıçak sözlerini şöyle sürdürdü; ‘Buradaki otellerin çoğu yeni, oteller iyi, iyi servis ve altyapı var. Turizm sadece deniz, kum, güneş değil. Bunun dışında kültür ve inanç turları ve gastronomi turizmi anlamında da Malatya ve Elazığ önemli bir destinasyon. Bunun öne çıkartılması gerekiyor. Acentelerimizin bu sene Malatya ve Elazığ’a ciddi bir hareketlilik sağlayacağına inanıyorum’ dedi.

            Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ve FKA’nın 2 gün ev sahipliği yaptığı Malatya- Elazığ Turizm Destinasyonu Tanıtım programı kapsamında acenta sahipleri Battalgazi ilçesi Karakaya Barajı kenarında verilen yemekte kent protokolü ile bir araya geldi.  Programa, Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, MTSO Meclis Başkanı Hasan Özkan, TÜRSAB Disiplin Kurulu Başkanı Kılıçarslan Karapıçak, MTSO Başkan Yardımcısı Mehmet Gündüz, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu’nun yanı sıra, MTSO Yönetim Kurulu ve Disiplin Kurulu üyeleri, FKA ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte acenta sahipleri katıldı. 


             ÖZKAN: İSTİHDAM RAKAMLARINI ARTIRACAK Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Özkan, “Turizm şüphesiz dünyada en hızlı gelişen sektörlerden biri konumundadır. Turizm açısından çok zengin arz potansiyeline sahip olan Ülkemiz ve Şehrimiz için özellikle istihdama katkı sağlaması noktasında turizm sektörünün önemini arttırmaktadır. Turizm sektörünün doğrudan etkilediği konaklama, ulşım, eğlence, seyahat acenteleri, yönetim, finansman ve sağlık gibi pek çok sektör bulunmaktadır. Turizm sektörünün bu şekilde ortaya çıkarmış olduğu istihdam olanakları, özellikle istihdam rakamlarını artıracaktır” ifadelerini kullandı. 


            GÜDER: TARİHİ YAPILARIMIZI AYAĞA KALDIRACAĞIZ Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Malatya'nın eski yerleşke birimi olan Battalgazi’mizde 6 bin yıl önce medeniyetin kurulduğu, devletin inşa edildiği İtalyan profesörümüzün çalışmalar yürüttüğü Aslantepe Höyüğü için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesine, Aslantepe Höyüğü’nü kalıcı olarak sokmak için büyük uğraşlar veriyoruz. Battalgazi ilçesi tarihi bakımından 1900 yıllık surlar, 400 yıllık Kervansaray, 800 yıllık Ulu Cami var. 2004 yılından bu yana tarihi yapılarımızı ayağa kaldırma adına çalışmalarımız devam ediyor. Değerlerimizi açığa çıkarma adına elimizden geleni yapıyoruz. Bu toplantıda sizlerle bizleri buluşturan Fırat Kalkınma Ajansı ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odasına teşekkür ediyorum” dedi.   


            BARUŞ: MALATYA’MIZDA TURİZM CANLANACAK “Medeniyetlerin buluşma noktası diye nitelendirdiğimiz ve topraklarında 9 bin yıllık bir geçmişi bulunan bu güzel topraklara, kayısı diyarına, bal diyarına hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Malatya Valisi Aydın Baruş ise, “Malatya’nın güzelliklerini görmeniz ve şahit olmanız bizleri memnun etti. Malatya turizm açısından çok tanınan bir şehir değil. Bunu da ilimize gelen turist sayısından konaklama rakamlarından görebiliyoruz. 2018 yılında 8 bin 900 yabancı turist Malatya’da konaklamış, yerli turist sayısında ise bu sayı 285 bin kişi. Türkiye verileri ile bu sayıları karşılaştırdığımızda Malatya’ya gelen turist sayısın ne kadar az olduğunu görebiliyoruz. Bu topraklar hak ettiği teveccühü turizm yönünden maalesef göremiyor. Bizim amacımız Malatya ve bölge illerimizin turizm bakımından canlanması, bu anlamda TÜRSAB’ın bizlere verdiği destek çok önemli, siz seyahat acentalarımızın oluşturacağı programlarla Malatya’mızın turizm açısından canlanacağına inanıyorum” diye konuştu.